Výživa začíná být magické slovo, které je denně diskutováno a doslova skloňováno ve všech pádech. Každý z nás si přeje být zdravý, šťastný, plný energie. Ale málokdo si uvědomuje, že vše, co jíme, ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i štěstí, psychiku a spokojený život. Stále přibývá lidí, jako jste vy, kteří pochopili, že je třeba změnit životní styl a hledat lepší cestu. Důvodů může být mnoho, třeba zdravotní problémy . Vždyť již řecký lékař Hippokrates, někdy v 5.století př.n.l.  ve své knize „ Hygiena“ napsal, že …“člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něj vcházejí s jídlem.“  

To je ovšem velice diskutabilní a obšírné téma. Jisté však je, že jiné nároky na výživu má tělo silového sportovce a jiné vytrvalce- Spartana. Každodenním tréninkem můžeme posouvat své limity, ale pokud tělu neposkytneme dostatečnou výživu a regeneraci, tělo odpoví zvýšenou únavou a častými nemocemi .  Proto bychom  měli začít vnímat změnu životního stylu komplexně- propojit trénink, stravu, psychiku a regeneraci.

Spartanská tělaJ mají tedy daleko větší nároky na správné načasování a skladbu stravy.

Všude najdete mnoho doporučení o poměru jednotlivých živin ( bílkoviny, tuky, sacharidy), přesto zdůrazňuji, že je to velmi individuální, ale pro vytrvalce by mohlo být vhodné – 50% sacharidů, 25% bílkovin, 25% tuků.

Sacharidy (rýže, brambory, obilniny,…)   jsou nezbytné k udržení dostatečného množství glykogenu ve svalech a játrech. Tuky, tím myslím ty zdravé  ( ořechy, avokádo, maso, vajíčka,…) jsou zdrojem energie, proto se jich nebojte! Bílkoviny, zejména ty kvalitní najdeme hlavně v živočišných produktech (maso, syrovátka, vaječný bílek,…), hrají významnou roli pro udržení a budování svalové hmoty.

 A protože se blíží další závody, jistě vás napadá otázka – co jíst v den závodu?

Jedno z nejdůležitějších pravidel je kvalitní spánek bez flámováníJ a také snídaně! Po ranním protažení si dopřejte teplou kaši (rýžovou, ovesnou, pohankovou,  vícezrnnou,  atd.) obohacenou oříšky, sušeným ovocem, semínky (chia, lněná,…) oslazenou domácím medem nebo banánem. Načasování by mělo být takové, abyste měli poslední jídlo zhruba 2 hodiny před startem.  Půl hodiny před startem by bylo vhodné tělu dodat třeba menší svačinku ve formě tyčinky, banánu nebo datlí.

S sebou si můžete vzít tyčinku, carbo gel nebo hroznový cukr, rychlý zdroj energii.

A co pití? Dostatek vody v těle je velmi důležitý faktor, který ovlivňuje přísun živin a okysličení. Proto se při nedostatku tekutin tyto procesy zpomalí. Množství tekutin záleží na okolní teplotě, vaší váze, náročnosti závodu, atd.  Na každé občerstvovací stanici doplňte alespoň 2 dcl sportovního nápoje. Do pitného režimu sportovce by se však neměly řadit příliš nasycené nápoje nebo třeba coca-colaJ

Příklad jídelníčku v den závodu:

  • Snídaně:  rýžová kaše, sušené ovoce( goji, rozinky,..)
  • Svačina: ovesná tyčinka, banán
  • Během závodu: sportovní nápoj, energetické gely

Po skončení  závodu: regenerační nápoj, aminokyseliny, komplexní sacharidy( žitné pečivo, cereálie, celozrnné těstoviny,atd..) libové maso nebo luštěniny

Mnozí z vás už máte první kroky za sebou a pozitivní zkušenost způsobená změnou životního stylu vás motivuje ještě více.

Vnímejte a milujte své tělo! A nepřezírejte přírodní zákony!

Jasnou mysl a pevné zdraví vám všem přeje Blanka

 

Líbil se Vám článek? Okomnetujte ho :)